Under specialveckan ”Djurparksdjur” fick våra elever lära på riktigt genom att prova på moment som ingår i en djurvårdares dagliga sysslor. Utöver det praktiska arbetet ingick även föredrag av veterinär och andra kunnig personal som jobbar i parken.

Visst du att den som studerar Djurvård hos oss är:

  • Ute på praktik och kommer i kontakt med arbetslivet och får ett nätverk inom branschen. Du får en bred grund till de flesta arbeten med djur och efter din gymnasiet kan nästa steg vara att arbeta som djurvårdare i t ex zooaffär, djurpark, djursjukhus. forskningsanläggning, viltpark, inom lantbruket samt på djurhem, hunddagis och hundpensionat.
  • Får kunskap om djurhållning, skötsel, hantering och utfodring av både sällskapsdjur och djurparksdjur.
  • Får färdigheter och kunskaper inom service och bemötande. Detta är genomgående i flertalet kurser och du lär dig möta både djur och djurägare professionellt.