På Realgymnasiet arbetar vi för att din utbildning skall ge dig bästa förutsättningarna inför din framtid samtidigt som din utbildning blir rolig. Inom varje inriktning har du möjlighet att ta olika certifikat som gör dig anställningsbar. Förra veckan tog våra elever förarbevis för terränghjuling. Hästeleverna tog hästskötarexamen och travhästskötarexamen. Djurvårdseleverna tog sitt D9 certifikat. Detta är en del av elevernas vardag samtidigt som vi arbetar nära branschen och du får en gedigen erfarenhet inom arbetslivet. Vill du läsa vidare har du såklart möjlighet att välja högskolebehörighet i din utbildning.

Möjliga certifikat inom natur och äventyr

 • Skidlärarutbildning
 • Klättring, Svenska Klätterförbundet
 • Paddling, Svenska Kanotförbundet
 • Livräddning i fält NOLS WM
 • Dykning PADI
 • STS reseledarutbildning
 • Instruktör Höghöjdsbana IAPA
 • Motor- och röjsågskörkort

Möjliga certifikat inom djurvård

 • Zoohandelscertifikat
 • Läkemedelshantering, grund
 • Utbildningsintyg, pälsvård
 • Första hjälpen
 • Förarbevis terränghjuling

Möjliga certifikat inom häst och trav

 • Hästskötare, SvRF
 • Grönt kort, SvRF
 • Basutbildning, SvRF
 • Ungdomsledarkurs, SvRF
 • Tappskokompetens
 • Första hjälpen
 • Förarbevis terränghjuling

Möjliga certifikat inom hund

 • Läkemedelshantering, grund
 • Pälsvård
 • Första hjälpen
 • Förarbevis terränghjuling
 • Djurträning, klicker