Natur & äventyr: Mountainbike & repellering

Natur & äventyr: Mountainbike & repellering

Var? Innovatum, utanför turistbyrån

När? Lördag 19/1 kl. 10:00 – 14:00

 

Adressen där vi samlas är:
Åkerssjövägen 10
46153 Trollhättan

 

Länken till kartan:
https://goo.gl/maps/nAtnjwfdMR72

 

Ni kommer att få cykla mountainbike och testa på att repellera ner för en klippa, ni kommer göra detta tillsammans med instruktörer från Äventyr & trail. Ni får låna cykel, hjälm och säkerhetsutrustning.

 

Vi kommer vara utomhus i ca 4 timmar. Räkna med att det är kallt väder även om solen väntas skina! Ta med varma kläder som är lämpliga att cykla i. Det kan stänka smuts lera så kläderna bör även vara oömma. Ta med en mössa som får plats under en hjälm och fingervantar som är varma men som man fortfarande kan växla och styra ordentligt med.

 

Vi kommer bjuda på fika så ni behöver inte ta med någon mat. Behöver du någon medicin ifall du har allergier eller liknande så ta med det. Meddela oss också innan lördagen ifall du har allergier eller andra medicinska bekymmer som vi bör känna till.

 

Ni kommer få utmana er själva och göra något riktigt unikt. Missa inte detta!

 

Helt gratis men begränsat antal platser, anmälan sker till 070-967 38 03.

 

Wiggos cykel är klar inför dagen!

 

Wiggo värmer över på hur man gör upp en eld inför lördagen