Anna-Carin jobbar som djur- och hundlärare hos oss på Realgymnasiet i Linköping och precis som alla våra speciallärare så brinner hon för sitt intresse.

Anna-Carin har ett stort intresse för hundar och har en stor kunskap kring hundträning och tävling. Det som är unikt är att Anna-Carin även har ett djur som inte är lika vanligt, hon har nämligen en kamel hemma på gården.

Här berättar Anna-Carin om sin kamel Judit och hur de fann varandra.

Kamelen heter Judit är 5 år gammal och har bott hos oss 3,5 år. Hon kommer från en kamelbonde på Öland. Den vanligaste frågan jag får är om kameler klarar av svenskt klimat och svaret på frågan är ja. Judit och tjock varm päls på vintern som hon fäller på våren så att hon blir nästan kal. Hon är en otroligt social och personlig individ som älskar att lära sig nya saker och gå promenader med sin matte.

Du kan följa Judit på hennes egen FB sida; https://www.facebook.com/juditkamel/

Kom gärna till oss och skugga en av våra djur eller hundelever och du får höra vilka fler djurintressen våra andra djurlärare har!

Gör det roligt. Lär på riktigt.