Vi är så glada över att ha våra elever tillbaka och att våra nya elever är på plats. Nu är lektionerna i full gång som vanligt och idag har våra elever som läser hund i åk 3 kommit igång med hundträningen i kursen ”Träning av hund” ute på UBK, Uppsala Brukshundsklubb.

Att arbeta med hundar innebär att du möter både hundar och hundägare. På Realgymnasiet får du lära dig handleda och instruera människor i hur de bäst vårdar, sköter, tränar och hanterar sin hund. Du får också kunskaper om hundraser, skötsel, mentalitet och sjukdomar.

 

Här ser vi Elin som tränar hunden Maxi över hindret.

På översta bilden är det hunden Pixie som kommer med fullfart ur tunneln.

 

 

 

Vill du också plugga hund hos oss? På vår Prova-på dag den 5 december har du möjlighet att testa på hur det är att läsa hund på gymnasiet.