Realgymnasiet i Uppsala bjuder in till clinic med Lotta Björe hos vår nya samarbetspartner Lurbo Ridklubb. Lotta Björe är A-tränare i hoppning, f.d. landslagsryttare och expertkommentator i hoppning på SVT.

 

Inför skolstarten i höst har vi valt att arbeta med en ny ridanläggning och det är Lurbo ridklubb. På anläggningen finns flera stora hästar och ponnyer av bra kvalité. Anläggningen har två ridhus, utebanor och fantastiska ridvägar. Ridlärarna på Lurbo möter väldigt väl våra krav på utbildningsnivå. Vi är väldigt glada och ser fram i mot ett samarbete med Lurbo Ridklubb.

Vill du läsa mer om Lurbo ridklubb kan du titta på deras hemsida www.lurbork.se

 

Vi bjuder in till clinic med Lotta Björe för att fira vårt nya samarbete och hoppas att du vill vara med. Eventet är ute på Lurbo ridklubb vilket ger dig möjlighet att titta närmare på anläggningen. Kvällen är helt kostnadsfri.

När: måndagen den 15 april kl. 17.15

Var: Lurbo Ridklubb, Uppsala-Näs Lurbo Gård

Anmäl: till frida.olsson@realgymnasiet.se

 

Har du frågor om vår clinic eller Hästutbildningen är du varmt välkommen att höra av dig till oss. Maila frida.olsson@realgymnasiet.se