Under hösten har sex elever från Realgymnasiet i Borås blivit uttagna för att göra sin APL (praktik) i Sydafrika. Nu är eleverna hemma och de vill gärna dela med sig om alla upplevelser de har varit med om.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

”Vi har haft en helt fantastisk resa och nu när vi varit hemma en stund så är det så sjukt att vi har varit iväg på denna resa. Vi??? det är svårt att ta in och vardagen kommer fort och slätar över känslorna.
Jag längtar tillbaka till värmen och det trevliga folket men det är skönt att vara hemma med rutiner och känslan av att ha lite mer kontroll över saker och ting.” Wilma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

”De tre veckorna kan ha varit det mest spännande veckorna i mitt liv. Och jag är väldigt tacksam över att ha fått chansen att åka!” Leia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

”När jag har varit hemma dessa veckor har jag hunnit tänka över vad vi egentligen har fått uppleva, helt sjukt! Jag hade svårt att inse att det verkligen var verkligt när vi var där, det är först nu när vi kommit hem!
Denna resa är något av de bästa jag gjort i mitt liv! Känner att det verkligen har förändrat mig på många sätt! Det har även öppnat en helt ny värld framför mig.” Regina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

”Höjdpunkten var dock när vi letade upp två elefanthjordar. Det blir allt rejält adrenalinpåslag när en elefant går fem meter ifrån en i en hyfsat oskyddad bil. Snacka om skräckblandad förtjusning, vissa av oss svettades lite mer än de andra. Men mäktigt var det! Tur att Greg vet vad han håller på med!” Alicia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vi är så glada att vi kan erbjuda våra elever möjligheten att få göra sin praktik i Sydafrika, eleverna har gjort ett mycket bra arbete med bloggen där de delar med sig om deras upplevelser i Sydafrika. Gå gärna in och kolla bloggen där du får se mer om vad man får arbeta med när man gör sin praktik i Sydafrika

Här nedan hittar du länken till bloggen

http://blogg.realgymnasiet.se/realgymnasiet-utomlands/?cat=20

Säger Wilfredo Vigorena på Realgymnasiet i Borås

 

Fotografen för samtliga bilder är Filippa Karlsson som är elev på Realgymnasiet i Borås