Vi välkomnar vår nya Mentor: Maria Ekman!
21 augusti 2024Vi är jätteglada att kunna välkomna Maria Ekman som ny mentor till våra hantverkselever! Maria har tidigare jobbat här på realgymnasiet i Uppsala som elevassistent och kommunikatör men nu omfamnar hon mentorsrollen med öppna armar och ett stort hjärta. Vi låter henne presentera sig själv:

Hej
Jag heter Maria Ekman och jag är glad att få presentera mig som ny mentor på Realgymnasiet i Uppsala.
Det är med stor entusiasm jag ser fram emot att arbeta tillsammans med alla elever under det kommande läsåret. Jag har sedan ca 1,5 år tillbaka arbetat på skolan men då som elevassistent och som kommunikatör så jag känner till skolan och även många av eleverna redan.
Min målsättning som mentor är att skapa en trygg och inspirerande miljö där varje elev kan utvecklas och nå sin fulla potential.
Jag ser fram emot att få lära känner er och era ungdomar bättre.
Vänliga hälsningar,
Maria Ekman